Levent Çelik Resmi
Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan Levent Çelik - 30 March 2012, Friday, 10:24
 
Lütfen aşağıdaki linkteki kısa filmi izleyin ve düşüncelerinizi yazın.
meva  kul Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan meva kul - 24 April 2012, Tuesday, 11:31
 
Bu kısa film gerçekten çok anlamlı..
Bir olayı biz insanlar farklı şekillerde görebilir ve farklı boyutlarda anlamlandırabiliriz.. Çünkü kullandığımız anlatım yöntemimiz dil, istediğimizi istediğimiz şekilde anlatabiliriz. Tabi bu dili en iyi şekilde kullanmak da beceri ister.. gülüyor
Yani aslında bu kısa filmde anlatılmak istenen, tabela sayesinde olayın ne olduğunun bilinmesi önemli değil, önemli olan olayın kişiler üzerinde etki bırakabilmesi.

ercan kaya Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan ercan kaya - 24 April 2012, Tuesday, 13:43
 
Gerçekten çok güzel bir film, ve kendi hayatının kalitesini  artırmak isteyenlerin izlemesi gereken bir film.Çünkü sadece doğru kelimeleri kullanarak hayatımızın kalitesini arttırabiliriz, ve bence buradaki engelli kişiye en çok yardımı yapan kişi onun tabelasına bu doğru kelimeleri yazan kişidir. Yardım sadece para vermek değildir, daha çok para kazandırabilmektir aynı zamanda.Ve bu kazanç doğru kelimeleri kullanabilmektir aslında.
NESRİN KORKMAZ Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan NESRİN KORKMAZ - 24 April 2012, Tuesday, 14:25
 

Bize verilen bu kısa filmde anlatılmak istenilen konu çok güzel şekilde sunulmuş. İnsanlar günlük yaşamlarında sürekli karşılaştıkları olaylara sıradan tepki verebiliyorlar. Aslında sorun; her sokağa çıktığımızda gördüğümüz insanların sorunlarının çok da farkında olmadığımızdır. Burada o notu yazan kişi, engelli kişinin durumunu gerçek anlamda fark etmemizi sağlıyor. Yazdığı o notla; insanların düşünmesini, engelli kişiyi anlamalarını, empati kurmalarını sağlıyor. İşin sırrı doğru kelimeleri doğru yerde kullanabilmektir. Doğru kelimeleri seçtiğimizde, karşımızdaki kişinin konuyu gerçek anlamda hissederek anlamasını sağlarız.Öğretim tasarımı bunu yapabilmemize olanak sağlar.

MUHAMMET BALUK Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan MUHAMMET BALUK - 24 April 2012, Tuesday, 15:51
 
Bence bu kısa filmde anlatılmak istenen: olaylara karşı bakış açımızdır.Gerçekten çok ders alınacak bir kısa film olmuş.Belki gerçek belki yalan ama alınması gereken ders çok anlamlı.İşte bazen hayattaki olaylara,durumlara farklı bir açıdan baksak çok şey kazanacağız ama bakmıyoruz veya bakamıyoruz.İnsanlar her zaman bir at gözlüğü takmış gibi olayalara farklı bir şekilde bakmayı unutmuş.Sanki birileri veya bir şeyler onlara o doğrunun öyle olduğunu kesin bir şekilde açıklamış gibi.Herkes düz bakarken sen yan bakmayı dene.İnsanlara kişi ve olgulara her zaman farklı bir boyutta bakmayı deneyin çünkü ancak o zaman değeriniz anlaşılabilir.
GÜLİSTAN SÜREK Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan GÜLİSTAN SÜREK - 24 April 2012, Tuesday, 22:34
 
Bence de çok anlamlıydı.Neyi,nerde nasıl ifade edeceğimizi bilirsek hayatımız çok farklı ve anlamlı olur.Kısa flimde de bayananın yazdığı o cümle yaşlı amcanını hayatını değiştirdi.(Örneğin;gelen paralarla mutlu oldu gülüyor) Öğretim tasarımı budur bence.Öğretim tasarımı ders değil bence hayatın ta kendisidir.Hayata bakış açısıdır.Hayatın inceliklerini,güzelliklerini görebilmektir.Tabi uygulamasını bilene ....gülüyor
Ali Osman GÖLER Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan Ali Osman GÖLER - 25 April 2012, Wednesday, 13:32
 
İletilmek istenen mesajın iletiliş şeklinin ne kadar önemli olduğunu gösteren bir film. Aynı şeyleri farklı şekillerde ifade etmenini ne kadar farklı sonuçlar ortaya çıkardığının en güzel örneklerinden birisi. Padişahın rüyasında tüm dişlerinin döküldüğünü görmesi ve bu rüyayı yorumlamasını istediği kişilerin padişahın bütün akrabalarının öleceğini söylemesi ve padişahın bunları öldürtmesi ve en son kişininde padişahım bütün akrabalarınız içinde en çok siz yaşayacaksınız diyerek ödüllendirilmesi gibi.
hatice akdamar Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan hatice akdamar - 25 April 2012, Wednesday, 18:45
 
Bir durumu ya da olayı farklı biçimlerde anlatmak, o şeyin etkileyiciliğini arttırır ya da azaltır. Örneğin; sunumu daha iyi olan bir yemeğin insanlarda bıraktığı izlenimle sunumu daha kötü olan aynı yemeğin insanlara cazip gelmemesi gibi. Yani aynı durum,olay ya da nesnelerin anlatılış şeklinin önemi vurgulanmıştır bu kısa filmde.
mavi deniz Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan mavi deniz - 9 June 2012, Saturday, 10:05
 
olayaları farklı biçimde anlatmak olaylarını etkileciliğinin bir değişiklik yapmaz bence.(kısa filmde onu anlatmak istemiş olabilri ama o bir film sadece).Bence olayların gerçekçiliği ve karşı tarafın bakış açısına bağlıdır.Kişinin anlatımı o kadar önemli olmalı ki (Yalan bile olsa) inandırıcılığı yüksek olsun.Bir kelimeyi binlerce kez değişik cümleler içinde kullanabilrsin önemli olan kallbinde geçeni yansıtabilmektir.
Cem Kullar Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan Cem Kullar - 29 April 2012, Sunday, 14:53
 
Düşüncelerimizi değişik biçimlerde aktarabiliriz. Düşüncelerimizi ne kadar ilgi çekici biçimde iletirsek alıcılar tarafından algılanma düzeyi o derece artar. Bu kısa filmde de yaşlı adamın yazdığı yazı insanlarda ilgi uyandırmamış ve son derece klasik olmuş, daha sonra bayanın yazdığı yazı insanların ilgisini çekmeyi başarabilmiş.
Ayşe Nur Duyar Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan Ayşe Nur Duyar - 29 April 2012, Sunday, 19:00
 
İletişimde üslubun ne kadar önemli olduğunun bir kez daha önemini vurgulamış bu video.

Günümüzde kelime haznemiz iyice azalmış durumda bu da bütün cümlelerimizi standart hala getiriyor.Tabi hoşgörümüz de gün geçtikçe azaldığı için sert ve emreden bir üslupla karşı tarafla iletişime geçmiş oluyoruz bu yüzden de söylediklerimizin tesiri
azalıyor.Atalarımızın söylediği şu söz konuyu özetlemekte aslında "Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır."

Diğer mesleklere kıyasla en çok öğretmenler için üslup önemlidir bence.Çünkü bizler öğrenciye bilgiyi en iyi ve en kalıcı şekilde sunmalıyız.Bu bağlamda öğretim tasarımı bizim için en önemli öğelerden birisidir.Öğretim tasarımı sayesinde hem planlı programlı bir eğitim süreci geçirmiş oluruz hem de bilgiyi en kalıcı şekilde öğrencilerimize aktarmış oluruz diye düşünüyorum.

ramazan mutluer Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan ramazan mutluer - 29 April 2012, Sunday, 22:07
 

Düşüncelerin önemli olduğu kadar o düşüncenin aktarılış şeklide önemlidir. Kullandığımız anlatım şekliyle o düşünceye yeni bir şekil yeni bir görünüş verebiliriz ve dikkat çekebiliriz. Farklı bir bakış açısı kazandırabiliriz.

Elvan ÖZ Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan Elvan ÖZ - 30 April 2012, Monday, 19:02
 

Evet aynısını yazmıştı…Ama farklı kelimelerle…
İmkansızı başarmamış o yazıyı yazan kişi.Sadece herkesin bildiği kelimeleri doğru zamanda,doğru cümlede kullanmış.Onlara yumuşacık bir anlam yüklemiş.Kullandığı birkaç farklı kelime, aynı düşünceyi daha etkili kılmaya yetmiş.İlk kartondaki yazı, “ bana baksalar keşke” diye beklerken; kadının yazdığı, “buradayım! beni görün,anlayın” diye çığlıklar atıyor.Görüyorlarda.Çünkü alışılmışın çok dışında.Çünkü söylenenler hep aynıdır, önemli olan söyleniş tarzı,ifade gücüdür.Kadında etkili bir şekilde kullanıyor ifade gücünü.İfade gücümüz ne kadar kuvvetliyse söylemlerimiz o kadar etkili olur.Etkili ve yerinde kullanıldığında bazen tek bir söz bile çok şey anlatabilir.Yunus Emre’nin de deyişi misali: “Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı.Söz ola ağulu aşı, yağ ile bal ede bir söz.”
Öğretim tasarımının amacı, öğretimin daha verimli daha etkili hale getirilmesidir.Dolayısıyla öğretim tasarımında kullanılacak stratejilerde de kelimeleri kullanma gücü önemlidir. Öğretimi etkili kılacak olan bilinenin dışında, dikkat çeken birifade tarzıdır.

sercan alkan Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan sercan alkan - 1 May 2012, Tuesday, 16:33
 
Öğretim tasarımı bize yapacağımız şeyleri bir plan çerçevesinde yapmayı öğretir.Bu videoda adamın önünde yazan yazı plansız düşünülmeden öylesine yazılan bir yazıdır.Bu yazıyı bir plan dahilinde  güzel sözlerle harmanlayıp sergilersek çok şey değişebileceğini gördük.İşte öğretim tasarımı böyle bir şeydir...

gülşen şeyma özdemir Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan gülşen şeyma özdemir - 1 May 2012, Tuesday, 21:39
 
Bazı şeyler insanlara yüzeysel gelebilir ama ayrıntılı göstermekte bizlerin elindedir.Aynı şekilleri farklı kılmak ve o konudaki düşüncelerimizi daha verimli kılmak öğretim tasarımı ile gerçekleşir.Bakmakla görmek arasındaki farkı ortaya koymak gibidir.
Ömer ÖZDEN Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan Ömer ÖZDEN - 1 May 2012, Tuesday, 22:23
 
  En kısa anlamıyla bu olayı şu atasözüyle açıklayabiliriz. "Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır." Bazı sözler karşıdaki insan veya varlığa beklendik etkiler yaratmaz; tatlı ve gönül okşaycı bir söz en zararlı kimseyi bile bizim lehize çevirir. 
Serdar IŞIK Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan Serdar IŞIK - 1 May 2012, Tuesday, 22:39
 

Bu video aslında hayata insanlara vs. olan bakış açımızı çok iyi anlatıyor. Görme engelli olan bir insanın önünden yüzlerce kişi geçiyor ama onu sıradan bir dilenci gibi görüyorlar. Çünkü bakış açıları tek bir noktaya odaklanmış. Çünkü oradaki yazı gelişi güzel yazılmış ve oradan geçen insanların duygularını harekete geçirmiyor. Fakat kartondaki yazıyı değiştiren bayan aslında insanların bakış açısını değiştiriyor. İnsanların algısını değiştiriyor. Duygularını harekete geçiriyor. Bu sayede daha çok kişinin farkında olmasını sağlıyor. Öğretim tasarımı bir dersin bir konunun bir içeriğin daha verimli daha etkili olması ve kalıcı olması için eğitim öğretimin planlanmasıdır. Öğretim tasarımı her öğrenenin farklı öğrenme özelliklerine sahip olduğunu bilip ona göre hareket etmektir. Bu videoda da yazıyı değiştiren kişi kelimelerin gücünü kullanarak insanların dikkatini algısını olması gereken noktaya çekmeyi başarmıştır. Yazıyı yazarken hedef kitleyi göz önünde bulundurarak planlı bir şekilde yazmıştır. 

cennet ünlü Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan cennet ünlü - 1 May 2012, Tuesday, 22:59
 

Bu video bize öğretim tasarımının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor .Öğretim tasarımı sayesinde çok basit anlamsız şeyleri bile çok güzel bir hale getirebilir ve hayatımızın bir çok anında oluşabilen sorunları öğretim tasarımı kullanarak çözebiliriz .Öğretim tasarımı sayesinde hayatımızı daha da güzelleştirebiliriz…

TALİP SOYLU Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan TALİP SOYLU - 1 May 2012, Tuesday, 23:10
 
Önemli olan ne yazdığın değil düşündüklerini nasıl yazdığındır. Bu videoda anlatılmak istenen asıl konu insanları klasik düşüncelerden uzaklaştırıp onların sanatsal yönlerini ortaya çıkarmaktır. ilk başta yoldan geçen kişilerden yardım isterken , kızın farklı bir yazı yazması sonucunda yoldan geçen kişilerin bilinç altına inmiştir. aynı bakmak ile görmek arasında ki fark gibi düşüncelerimizi klasik şekilde anlatmak yerine edebi bir şekilde anlatmak daha iyidir. 


havva soykan Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan havva soykan - 1 May 2012, Tuesday, 23:32
 

Bu kısa filmde öğretim tasarımından iki yıldır öğrendiklerimden yola çıkarak adamın kendini acındırmaya çalışıyormuş gibi o yazıyı yazması ve insanlarında bu yazıdan etkilenmemesini problem olarak gördüm. İhtiyaç analizi yaparsak bu problem eğitimle değil başka yolla da çözülebilir sonucuna vardım. Zaten bu film de o bayan sorunu bir cümleyle bitirdi. O cümle de aynı şey yazıyordu ama farklı kelimelerle yazıyordu. İnsanlar bu farklılığın farkına vardılar ve kendilerini o adamın yerine koydukları için yardım ettiklerini düşünüyorum. Bu filmde aynı konuyu farklı kelimelerle anlattığımızda ne kadar etkili olduğunu anladım. Demek ki gerçekten bizim ne anlattığımız değil karşı tarafın ne anladığı önemliymiş...

dudu yetişir Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan dudu yetişir - 1 May 2012, Tuesday, 23:33
 

Bu video öğretim tasarımının önemini en iyi şekilde açıklamaktadır. Öğretim tasarımının en başta gelen amaçlarından biri belirlenen hedeflere en etkili ve kalıcı şekilde ulaşılmasını sağlamaktır. Bunun içinde problemi ya da ihtiyacı belirleyerek uygun yöntem ve stratejileri kullanmaktır. Başarılı bir öğretim tasarımı her durum karşısında aynı başarıyı elde edemeyebilir. Bu yüzden öğretim tasarımı seçerken ya da planlarken konuya , hedefe , öğretim stratejisine , öğrenen özelliklerine gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bayan da bunları dikkate alarak çok küçük değişikliklerle aynı durumu ifade etmiş ve amacına ulaşmıştır.

gülsüm nalça Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan gülsüm nalça - 2 May 2012, Wednesday, 09:29
 
anlatılmak isteneni farklı kelimelerle ifade etmenin en güzel örneği. Kişinin kendini anlatabilmesi ve bunu yaparken uygun kelimeleri seçmesi öğretim tasarımında mesaj tasarımının en güzel bir biçimde uygulanabilmesinı anlatmış. Sizin anlattıklarınız ancak karşınızdakinin anlayabildiği ile sınırlıdır. Bu yüzden kişi kendini ifade ederken karşısında ki kişiyi düşünerek onunla empati kuracak bir şekilde ifade ederse varilmak istenen noktaya en şekilde ulaşabiliriz.
tuba özbaş Resmi
Ynt: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan tuba özbaş - 3 November 2012, Saturday, 21:43
 
Kelimelerin Gücünü öğretti Bir şeyin nasıl albenileşerek piyasaya sunulması ...
ATA GUR Resmi
Re: Öğretim Tasarımı Size Ne Öğretti?
yazan ATA GUR - 16 February 2013, Saturday, 19:34
 
buradan birden fazla mesaj çıkarılabilir. ilk olarak birçoğumuzun dediği gibi kelimelerin gücü önemli. fakat burada psikolojik olarak madalyonun öbür yönüne de bakmamız lazım. insanlık olarak gerçekleri filtreden geçiriyoruz ve albenisi yoksa gözümüzün önündeki/burnumuzun altındaki gerçekleri bir türlü fark edemiyoruz. 

Ata Gür
UZEG Öğr.